GOV.UA
Державні сайти України
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ПРИЗНАЧЕННЯ СУБСИДІЙ НА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНІ ПОСЛУГИ

  • ЯКІ ДОМОГОСПОДАРСТВА МАЮТЬ ПРАВО НА ПРИЗНАЧЕННЯ ЖИТЛОВОЇ СУБСИДІЇ, ЯКЩО У ЧЛЕНА ДОМОГОСПОДАРСТВА АБО У ЧЛЕНА СІМ’Ї ОСОБИ ІЗ СКЛАДУ ДОМОГОСПОДАРСТВА Є ОСОБИ, ЯКІ ПЕРЕБУВАЮТЬ ЗА КОРДОНОМ?

    Відповідно до п. 20 Положення “Про порядок призначення житлових субсидій”, затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р.№848, житлова субсидія може бути призначена за рішенням комісії, якщо працездатні особи в період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, документально підтвердили шляхом надання легалізованих в Україні документів набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення, перелік яких розміщується на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики.

  • У разі яких змін подаються нові заява та декларація?

    Відповідно до п.п. 14, 78, 80 Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р.  № 848, деякими домогосподарствами подаються нові заява та декларація.  
    А саме домогосподарствами:

    • у складі яких є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді:
    1. за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або
    2. нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або
    3. ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, щодо яких наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
    • у складі яких є внутрішньо переміщені особи;
    • у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб;
    • які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;
    • які орендують житлове приміщення для проживання і звертаються за житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг), призначення житлової субсидії на наступний строк здійснюється після подання нових заяви та декларації.
  • З якими країнами укладено договори про соціальне забезпечення?

    Відповідний перелік країн розміщено на веб-сайті Мінсоцполітики у розділі «Міжнародна діяльність» у закладці «Міжнародне співробітництво» за посиланням «Перелік міжнародних договорів».

    Відповідно до Розділу II «Двосторонні міждержавні договори» та Розділу III «Міжурядові договори» зазначеного переліку міжнародних договорів станом на 15.11.2018 чинними є договори про соціальне забезпечення з такими країнами: Болгарія, Естонія, Іспанія, Латвія, Литва, Монголія, Португалія, Польща, Румунія, Словаччина, Угорщина, Чехія, Азербайджан, Білорусь, Вірменія, В’єтнам, Грузія, Молдова, Росія. Цей перелік може змінюватися.

    Перелік міжнародних договорів

  • Чи враховується дохід отриманий самозайнятою особою при розрахунку субсидії?

    Відповідно до абзацу вісімнадцять п. 40 Положення “Про порядок призначення житлових субсидій”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995р. №848, не враховується, якщо самозайнята особа є фізичною особою-підприємцем, який обрав спрощену систему оподаткування і є платником єдиного податку 1-3 груп.

  • Чи враховуються доходи батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання?

    Відповідно до п. 24 Положення “Про порядок призначення житлових субсидій”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р.№848, не враховуються доходи батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти.

  • Чи має право на субсидію особа, яка працює лише два місяці перед зверненням?

    Відповідно до абзацу шостого п. 17 Положення “Про порядок призначення житлових субсидій”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995р. №848, особа, яка на момент призначення житлової субсидії сплачує єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії або сплачує єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед місяцем, в якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина. При цьому особі, яка працює за строковим трудовим договором, житлову субсидію за рішенням комісії може бути призначено лише у разі, коли строк дії строкового трудового договору є більшим, ніж строк, на який призначається житлова субсидія, має право звернутись на коміссію.

  • Хто і за яких умов має право на призначення субсидії на норму, яка перевищує встановлену законодавством соціальну норму житла?

    Відповідно до п.п. 10, 11 Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р. № 848,  окремих випадках за рішеннями комісій, утворених районними, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі – комісії), житлові субсидії непрацездатним непрацюючим особам, які проживають самі, а також дитячим будинкам сімейного типу можуть призначатися на норму, яка перевищує встановлену законодавством соціальну норму житла (далі – понаднормова площа житла).

    До непрацездатних непрацюючих осіб, які проживають самі і яким житлову субсидію може бути призначено на понаднормову площу житла, належать:

    • особи, які не досягли повноліття;
    • громадяни, які отримують пенсію за віком, у зв’язку з втратою годувальника або по інвалідності, а також ті, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», і отримують пенсію за вислугою років;
    • громадяни, які отримують державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю;
    • громадяни, які отримують державну соціальну допомогу особі, яка не має права на пенсію, та особам з інвалідністю;
    • громадяни, які отримують тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.
  • Чи можливо перерахувати раніше призначену житлову субсидію у разі звільнення з роботи працюючого пенсіонера?

    Відповідно до п. 93 Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р. №848, перерахунок житлової субсидії може бути здійснений за зверненням одержувача непрацюючим пенсіонерам з місяця звернення, якщо розрахунок житлової субсидії проводився з урахуванням отриманої заробітної плати.

  • Який платіж необхідно сплачувати отримувачам житлової субсидії?

    Відповідно до п. 108 Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995р. № 848, громадяни, яким призначено житлову субсидію, зобов’язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми житлової субсидії, перерахованої управителям, об’єднанням, виконавцям комунальних послуг або виплаченої їм готівкою.

  • Де можна отримати субсидію в грошовій формі?

    Відповідно до п. 115 Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р. № 848, виплата житлових субсидій у грошовій готівковій формі здійснюється шляхом перерахування структурним підрозділом з питань соціального захисту населення коштів на рахунок громадянина, якому призначено житлову субсидію, відкритий в установі уповноваженого банку, або через виплатні об’єкти АТ «Укрпошта».

  • Чому нарахування на житлово-комунальні послуги в повідомлені відрізняються від квитанцій?

    Відповідно до п. 5 Положення “Про порядок призначення житлових субсидій”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р.№848, розрахунок субсидій ведеться лише на соціальні норми встановлені Кабінетом Міністрів України.

  • Чи можливо оформити житлову субсидію за місцем фактичного проживання у разі наявності договору оренди?

    Відповідно до п. 22 Положення “Про порядок призначення житлових субсидій”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. №848, за рішенням комісії житлова субсидія може призначатися одному із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому на підставі договору найму (оренди) житла (далі – орендарі), або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги.

  • Чи може внутрішньо переміщена особа оформити субсидію?

    Відповідно до п. 22 Положення “Про порядок призначення житлових субсидій”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. №848, за рішенням комісії житлова субсидія може призначатися одному із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому без укладеного договору найму (оренди) житла, у разі, коли вони є внутрішньо переміщеними особами.

  • Чи може бути призначена житлова субсидія на домоволодіння, в якому є декілька власників (особові рахунки розділено)?

    Відповідно до абзацу дев’ятого п. 27 Положення “Про порядок призначення житлових субсидій”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. №848, якщо в житловому приміщенні (будинку) є кілька розділених особових рахунків, за рішенням комісії житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг може бути призначена кожному із таких домогосподарств на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. Склад кожного із домогосподарств визначається на підставі відомостей, внесених до декларації. При цьому до складу різних домогосподарств у межах одного житлового приміщення (будинку) не можуть входити члени однієї сім’ї.

НАДАННЯ ПІЛЬГ

  • Монетизація пільг

    1. Чи мають право пільгові категорії громадян подати заяву про перехід на готівкову форму виплат на житлово-комунальні послуги?

    З 1 січня 2020 року пільгові категорії українців матимуть право у будь-який час подати заяву про перехід на монетизовану (готівкову грошову) форму виплат на житлово-комунальні послуги. Мінсоцполітики скасовує обмеження, яке не дозволяло українцям податися за “монетизацією” після 15 жовтня (на опалювальний період) і 15 травня (на неопалювальний період).

    2. У листопаді мені прийшла платіжка із повним розміром платежу, хоча я пільговик. Раніше в мене була прописана лише частина платежу, відповідно до розміру пільги. Чому так ?

    З 1 жовтня 2019 року в Україні запроваджена монетизація пільг на оплату житлово-комунальних послуг. Тепер пільговики можуть отримати кошти у готівковій чи безготівковій формі.
    Починаючи з листопада, українці отримують квитанції за комунальні послуги з повним розміром платежу – без урахування пільг.

     

    3. Якими будуть суми виплат пільг для пільговиків ?

    З 1 жовтня 2019 року запроваджено новий механізм виплати пільг на оплату житлово-комунальних послуг. При цьому порядок розрахунку пільги залишається майже незмінним.
    Розмір пільги щомісячно розраховує орган соціального захисту населення.
    Суму пільги розраховуватимуть, виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно з законом. Також на неї впливатимуть ціни і тарифи на житлово-комунальні послуги та державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування.

     

    4. Як здійснювати оплату комунальних послуг пільговикам, починаючи з листопада 2019 ?

    Держава виплачує кошти за пільги кожній людині окремо – видає готівкою або переказує на рахунок Ощадбанку.
    Видача у готівковій формі можлива лише за умови, якщо пільговик написав відповідну заяву до органу соцзахисту до 15 жовтня 2019 року.
    Пільговик, який отримав готівку, сплачує за спожиті комунальні послуги повну суму платіжки.
    Ті пільговики, які не написали заяву на отримання пільги готівкою – мають справу з безготівковим розрахунком.

     

    5. Як здійснити оплату ЖКП, якщо в мене безготівкова форма виплати пільги ?

    Якщо у вас безготівкова форма виплати пільг, то частину платежів за вас здійснює АТ “Ощадбанк”, а частину ви сплачуєте самостійно.

    Перерахування коштів Ощадбанком надавачам послуг здійснюється у наступній послідовності: постачання теплової енергії, постачання та розподіл природного газу або постачання та розподіл електричної енергії за наявності відповідного виду індивідуального опалення, постачання гарячої води, централізоване водопостачання, централізоване водовідведення, постачання та розподіл електричної енергії, постачання та розподіл природного газу, поводження з побутовими відходами, послуги з управління багатоквартирним будинком, внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку.

    Тобто зараз Ощадбанк здійснює перерахунок коштів не за пропорційним принципом (коли за кожну послугу проводився розрахунок в рівних відсотках від суми пільги), а за пріоритетним принципом – коли спочатку проводиться оплата за тепло, газ, електроенергію і т.д.

    Якщо сума пільги достатня, то сплата всіх послуг здійснюється на 100%. Залишок коштів пільги буде перераховано на наступний місць.
    Якщо суми пільги недостатньо, то сплачено буде лише за ті послуги, на які вистачить коштів. А послуги, за які потрібно доплатити – Ощадбанк надішле вам СМС (з розмірами доплати за кожним видом послуги).
    Також ви можете зайти у свій особистий кабінет на сайті Ощадбанку, де відображається рух коштів за вашим обліковим записом.

     

    6. А якщо в мене немає мобільного телефону ?

    Ви можете надати органу соцзахисту контактний номер телефону будь-якої особи, яка не є пільговиком і яка потім повідомить вас про СМС-повідомлення Ощадбанку.
    Ви також можете самостійно проводити розрахунки.

     

    7. Як я можу самостійно проводити розрахунки, якщо я не маю мобільного телефону ?

    Ви можете отримати в органі соціального захисту населення розрахунок розміру пільги. Якщо тарифи на ЖКП не змінюються, то щомісячний розмір пільги протягом опалювального періоду буде однаковим.
    Тобто, знаючи розмір своєї пільги і пріоритетний принцип оплати Ощадбанка (див. запитання №4), ви можете самостійно вирахувати, скільки і якому надавачу послуг маєте заплатити.

     

    8. Я чув, що новий механізм дозволяє заощадити частину коштів і залишити їх собі. Як це можливо ?

    Це залежить від того, у якій формі ви отримуєте виплату пільги: у готівковій чи безготівковій формі.
    Якщо у готівковій – після повного розрахунку з надавачами послуг ви можете залишити зекономлену готівку собі.
    Якщо у безготівковій – всі зекономлені кошти ви можете отримати лише після завершення опалювального періоду (орієнтовно з червня). СМС про суму зекономлених коштів вам надішле Ощадбанк. Якщо ви маєте рахунок в Ощадбанку, то ці кошти автоматично будуть зараховані на нього. Якщо ви не маєте рахунку – то ви можете його відкрити з червня по грудень поточного року і на нього будуть зараховані ці гроші.

     

    9. Як отримувати кошти пільговикам, котрі не мають відкритого рахунку в Ощадбанку ?

    Якщо ви маєте на увазі відсутність банківського рахунку в будь-якому з уповноважених банків, у такому випадку ви будете отримувати безготівкову виплату пільги через Ощадбанк. Орган соцзахисту самостійно надасть всю інформацію Ощадбанк, який автоматично створює обліковий запис одержувача пільг, на який нараховуються кошти, та інформує пільговика шляхом надсилання смс-повідомлень.

     

    10. Якщо я не хочу працювати з Ощадбанком, можна обрати якийсь інший банк ?

    Зараз Мінсоцполітики працює з 38 уповноваженими банками. Для готівкової форми виплати пільговик може обрати будь-який з них, а також доставку пільги через Укрпошту.
    Щоб отримати відповідний сервіс потрібно подати заяву до органу соцзахисту (зазначивши всі банківські реквізити). Таку заяву можна подавати двічі на рік: до 15 жовтня (на опалювальний період) та до 15 травня (на неопалювальний).
    Для безготівкової форми виплат Ощадбанк є єдиним варіантом на сьогодні.

     

    11. Чи можна у разі смерті пільговика виплатити кошти за останній місяць життя безготівково ?

    Не можна. Перехід з готівкової форми надання пільг на безготівкову здійснюється лише за заявою пільговика.

     

    12. Якщо я оплатив комуналку, не дочекавшись СМС від Ощадбанку ?

    Якщо мова йде про безготівкову форму монетизації, то всі зекономлені вами кошти ви зможете отримати влітку. Якщо виникне ситуація, коли ви сплатили рахунки, не дочекавшись СМС від Ощадбанку, то на рахунках виникне переплата, яка буде відображена надавачем послуг у квитанціях наступних періодів.

     

    13. Що робити пільговикам, які не подали заяву на “готівкову” монетизацію, а правління ОСББ не хоче підписувати угоду з Ощадбанком ?

    Відповідно до норм законодавства, якщо правління ОСББ не уклало договору з АТ “Ощадбанк” для перерахування сум пільг, воно не має права до 1 червня вимагати оплати послуг від пільговиків за відповідні неопалювальний та опалювальний періоди.
    АТ “Ощадбанк” може здійснювати переказ коштів на рахунки правління ОСББ (крім виплат на управління багатоквартирним будинком) на підставі договору.
    Типову форму договору визначає АТ “Ощадбанк” за погодженням з Мінсоцполітики.
    Тобто пільговику, якщо мова йде про безготівкову форму, потрібно дочекатися літа і, отримавши залишок коштів, розрахуватися з надавачем послуг. Виплати на управління багатоквартирним будинком пільговик має сплачувати самостійно кожного місяця. А кошти, які передбачені на сплату цієї послуги перерозподіляються між іншими надавачами послуг за пріоритетним принципом.

  • Прошу надати роз’яснення щодо визначення права на пільги членам сімей загиблого (померлого) ветерана війни на житлово-комунальні послуги. Чи залежить пільга від доходу?

    Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 р. № 389 «Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї», з 01.07.2015 р. пільги на житлово-комунальні послуги, в тому числі членам сімей загиблого (померлого) ветерана війни, надавались з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї за попередні 6 місяців.

    З 01.07.2017 пільги даній категорії громадян надаються без урахування середньомісячного сукупного доходу сім’ї.

  • Коли можна звертатись пільговику за пільгою, якщо він звільнився з основного місця працевлаштування?

    Пільговик буде мати право на користування пільгами, якщо середньомісячний дохід сім’ї пільговика в розрахунку на одну особу  за попередні 6 місяців не перевищує  величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу –  2940 грн. (з 01.01.2020).

  • Який дохід повинен мати пільговик для надання пільг по доходам у 2020 році?

    Відповідно до ст.3 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 р. № 389 “Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї”, починаючи з 01.01.2020 р. розмір податкової соціальної пільги, який дає право на отримання пільг з урахуванням середньомісячного доходу сім’ї пільговика в розрахунку на одну особу  за попередні 6 місяців, становить 2940 грн.