GOV.UA
Державні сайти України
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ПАМ’ЯТКА

щодо першочергових дій у разі виявлення ознак вибухового
пристрою або схожих на них предметів
 

 І. Характерними ознаками наявності вибухового пристрою можуть бути: 

 1. Знаходження у громадських місцях, транспорті валіз, кейсів, пакунків, коробок та інших предметів, залишених без нагляду.
 2. Отримання адресатом поштового відправлення від невідомого відправника, наявність у відправленні явного дисбалансу, нестандартний вигляд посилочної тари.
 3. Наявність у предметів характерного вигляду штатних бойових припасів, вибухових речовин, засобів або їх елементів.
 4. Наявність у виявлених предметів звуку працюючого годинниковою механізму. запаху бензину, газу, розчинника, хімічних речовин, диму, що виходить з предмету тощо.
 5. Наявність у підозрілого пристрою елементів (деталей), що не відповідають його прямому призначенню (сигнальні лампи, світло-діоди, радіо-плати, перемикачі, елементи живлення і т. ін.) або додаткового контакту з навколишніми предметами (антена, вмонтований електричний дріт, натягнутий шнур або мотузка).
 6. Невідповідність маси дійсному призначенню або вигляду предмета (наприклад - вага коробки від цукерок, банки від кави, книги і т. ін.).
 7. Наявність у дверях, вікнах будь-яких сторонніх предметів - закріпленого дроту, ниток, важелів, шнурів тощо.
 8. Наявність стороннього сміття, свіжооштукатурених та свіжопофарбованих ділянок стін, стелі, підлоги, порушення ґрунту, покриття на газонах, тротуарах, за відсутності пояснень щодо їх виникнення у відповідних служб.
 9. Наявність у контрольованих зонах залишеною автотранспорту, сторонніх чи нічийних приладів, механізмів, тимчасових споруд, будівельних матеріалів і конструкцій. тощо.
 10. Намагання особи з предметом у руках чи у специфічному одязі, що дозволяє приховувати на тілі вибуховий пристрій, за будь-яких обставин безпосередньо наблизитися до об'єкту охорони чи маршруту його пересування У разі, якщо особа намагається безпосередньо застосовувати підозрілий предмет, по можливості не дати їй випустити предмета з рук та використати тіло особи як екран для гасіння у разі вибуху пристрою. 

Категорично забороняється самостійно проводити з підозрілим предметом будь-які дії (торкатися, нахиляти, відкривати, переміщувати, підіймати, перерізати, та ін.). 

Пам'ятайте,  що  марна  втрата  часу  при  загрозі   вибуху   може  призвести  до людських жертв!

В усіх випадках про виявлення ознак вибуховою пристрою повідомляти за телефоном:

- 101 чергову службу ГУ ДСНС Донецькій області;

- 102 чергову службу ГУ НП в Донецькій області;

- (0629) 52-53-94 оперативного чергового 2 управління (з місцем дислокації у           м. Маріуполь) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях.

ІІ. У разі надходження анонімною повідомлення про підготовку вибуху за телефоном:

 1. Спробувати з’ясувати у особи, що телефонує який вибуховий пристрій, де він встановлений і коли повинен спрацювати.
 2. Не класти трубку на телефонний апарат.
 3. Повідомити про отримане повідомлення з іншого телефонного апарату чергову частину органів внутрішніх справ з наданням номеру телефону, на який отримано повідомлення.
 4. Оглянути зазначене приміщення без евакуації персоналу. У разі невизначеності приміщення - оглянути кімнати, до яких є вільний доступ сторонніх, вміст урн для смітті меблів, залишених пакунків, підозрілих предметів тощо. 

ІІІ. У разі виявлення предмета, підозрілого на вибуховий пристрій, необхідне:

 1. Обмежити доступ до приміщення, організували його охорону.
 2. Негайно доповісти безпосередньому керівнику, вказані місце знаходження предмета, час виявлення та особу, яка його виявила.
 3. Забезпечити інформування чергових підрозділів НПУ, СНУ або ДСНС України.
 4. Безумовно виконувати всі   рекомендації   спеціаліста   -   вибухотехніка. У разі підтвердження  наявності ознак вибухового пристрою організувати евакуацію людей з будівлі, території. 

Бережіть своє здоров’я і життя!